.
.

Borderline - hraniční porucha osobnosti

29. listopadu 2009 v 16:23 | Martin Šik |  Články
Není to tak dávno, kdy v Lednici došlo k tragédii. Vyvrcholila smrtí dvacetiletého mladíka. Jeho o rok mladší přítelkyně skončila pobodaná v nemocnici. Oba napadl bývalý přítel dívky. Takový hodný a tichý chlapec, říkají sousedi. Člověk trpící hraniční poruchou osobnosti, říkají odborníci.

Podle psychologů u nás raketově roste počet lidí, kteří trpí tzv."borderline", čili hraniční poruchou osobnosti. V budoucnosti prý bude výskyt těchto poruch častější. Nejsou to radostné vyhlídky. Jak jsou takoví lidé charakterizováni ? Jejich vztahy k lidem jsou nestálé a povrchní, jednání je impulzivní. Povaha je prý emočně labilní, nestálá a vrtošivá.

Zamýšlím se nad tím, co vede mladé lidi k takto zkratkovitému řešení situací, do kterých se v životě dostávají. Necítím se ještě tak starý, ale nevzpomínám si, že by za mých "mladých let" někdo jen tak, zřejmě kvůli hraniční poruše osobnosti, šel ubodat soka a objekt své touhy. A že nás hodných tichých chlapců bývalo víc než v současné době...

Zprávy o mladých lidech, kteří se upalují, napadají, skáčou z výšek nebo někoho ubodají se jenom množí. Kde je příčina se asi nedá zjistit snadno. Jde o problémy ve výchově, v rodině nebo o působení celé společnosti a způsobu života ? Kdo ví... V každém případě jsme svědky situací, které mladí lidé úplně nezvládají a řeší je vypjatým způsobem.

Nemám z toho dobrý pocit. Kdo by měl. Nejde jen o ty vyhrocené případy. Mám dojem, že i v běžných situacích se člověk setkává s neadekvátními reakcemi. Jsme a budeme společností "hrdobců", kteří však někde uvnitř trpí nejistotou, která je nakonec přinutí sáhnout po jednoduchém řešení typu zabij, skoč, zapal, udeř ?

Dobře prý už bylo. Populární rčení se dá vztáhnout i na názory odborníků. Jak se připravit na budoucnost, která má být plná lidí s hraniční poruchou osobnosti ? Bude to chtít opatrně našlapovat, jen tak zlehýnka, kolem nestabilních jedinců ? Možná jsem starší než jsem myslel. Možná jsem už nekonečně starý....

→ Zdroj
 


Komentáře

1 čtenář příspěvku čtenář příspěvku | 26. července 2015 v 15:09 | Reagovat

dobrý den,
nechápu, co je na tomto Vašem textu důvodem ke zveřejnění na netu...hledala jsem info o hpo, ale takovýto článek bych také napsala, tzn. "omáčka" okolo a žádná potřebná fakta...asi úvaha, ale nevím, zda sem patří...kdyžtak také příště něco podobného můžu písnout :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.