.
.

Postupy proti nechtěným představám

16. července 2009 v 22:50 | MUDr. Ján Praško, 2003 |  Léčebné postupy
Opakování představy
- jakmile klient na teraputickém sezení je schopen popsat představu situace, která ho trápí a pocity, které v něm vyvolává, požádáme ho, aby tento popis několikrát zopakoval a přitom říkal, jestli se jeho prožitek mění. Většinou dochází k poklesu nepříjemných pocitů.
Např, klient s poruchou osobnosti, který se bál reklamovat boty a představoval si, jak na něj prodavač křičí, uráží ho a poté ho fyzicky napadne. Při opakování se stávaly jeho představy reálnější, až nakonec si představil, jak prodavač vyslechne jeho stížnost a boty mu vymění.

Přesycení
Např. paní s histrionskou poruchou měla silné představy, že kope muže na ulici do rozkroku (reakce na znásilnění kamarádem), postupně kvůli tomu přestala vycházet z domu. Po půl roce se bála, aby nezaútočila na manžela a syna.
Nejdřív měla popsat nejhorší variantu své agrese. Při popisování útoku na svého syna budila představa nejdřív hrůzu, později lítost. Má za úkol každý den psát na papír svoji představu. Po týdnu představa téměř vymizela. Potom chodila ven a měla si představovat, jak muže kope do rozkroku, nedařilo se , představa byla útržkovitější až vymizela.

Řízená změna představy
- používá se při vzpomínkách na traumatické události
Např. paní v šestém měsíci přišla o dítě, několik let se z toho trápila. Nyní je zase těhotná. Už od třetího měsíce je podrážděná, nervozní, je ve stálém stresu. Má pocit, jakoby se dusila. Stále pozoruje svůj dech.
V relaxaci se v představě vrací k tomu, jak se o ni manžel staral, věnoval se jí, jak si dítě klidně plave v břiše, jak má všechny živiny, pak si představuje, jak doroste, jak se dere na svět, jak je silné, jak ho klientka kojí, mazlí se s ním.
- další změny obávané představy spočívají ve změně velikosti, vzdálenosti od obavaných objektů, klasika je představovat si lidi, kteří nás ohrožují, sledují v trenýrkách.

Časová projekce
-podívat se na svoji představu, jak ji budeme hodnotit za několik měsíců, nebo roků.
Např. klientka se bála, že ji muž bude nevěrný, měla popsat své reakce po týdnu a po půl roce. Přiznala si, že po týdnu by to bylo zdrcující, ale že postupně by se s tím vyrovnala.

Dekatastrofizace představy
- klient si obvykle představuje situaci jako katastrofu, kdy nepříjemné pocity trvají věčně. Ptáme se ho, co nejhoršího by se mohlo přihodit, jak by to pokračovalo a jaké by to mělo nejhorší důsledky. (práce s katastrofickým scénařem).
Např. klient se závislou poruchou osobnosti (měl i hypochondrii). Stále musí chodit nadměrně oblečený, nemůže sportovat, ani popoběhnout na autobus, stále se prohlíží v zrcadle, jestli mu nežloutne bělmo, nepopelaví obličej, dvakrát každou hodinu si měří teplotu, chodí po špičkových vyšetřovacích pracovištích. Opakované negativní nálezy. Má obavu, že onemocněl leukémií. Nejdříve důkazi pro a proti. Potom nejhorší představu, pracovat s ní. Pracovat na možnostech, co by se stalo, kdyby ji vážně onemocněl, možnosti léčby.

Vytvoření uklidňující představy
-nejprve nacvičit uvolňující představu co do největších podrobností, s emocemi, vůněmi,...Může být skutečná i z fantazie.

Vytvoření přehnané představy
- některým klientům pomůže, když dovedou svoji představu až do absurdní podoby.
Např. Klientka se bála veřejného vystoupení, začala si představovat, jak na ni všichni křičí, vypískávají ji ven, hází po ní rajčata - její původní představa ji přestala znepokojovat.

Nácvik v představě
Např. pohovor z nadřízeným si projít v představě - v první fázi si představit sebe sama po úspěšném zvládnutí obávané situace, ve druhé fázi si představit sám sebe, jak tento úkol plníme.

(Poruchy osobnosti, 2003)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.