.
.

Dialektické pojetí HPO

16. července 2009 v 21:37 | Dr. Marscha Linehanová |  Články
Šest behaviorálních vzorců hraniční poruchy

1.) Emoční zranitelnost - vzorec přetrvávajících obtíží při zvládání negativních emocí, vysoká senzitivita vůči negativním emočním podnětům. Vysoká emoční intenzita s pomalým návratem k neutrální náladě, jakož i uvědomění a zkušennost emoční zranitelnosti. Mohou být sklony ke znevažování sociálního prostředí pro nerealistická přání.

2.) Sebeznevažování - tendence popírat nebo vůbec nerozeznávat své emoční odpovědi, myšlenky, přání a projevy. Nerealisticky vysoké standardy a očekávání od vlastní osoby. Mohou být přítomny i intenzivní stud, nenávist k sobě a hněv obrácený k sobě.

3.) Neustávající krize - sklon k častým, stresujícím, negativním událostem, roztržkám a nehodám. Něco je zapřičiněno dysfunkčním životním stylem, něco nepřiměřeným sociálním prostředím a něco je projevem osodu či náhody.

4.) Potlačování zármutku - tendence potlačovat a nadměrně kontrolovat negativní emoční odpovědi, zvláště jsou-li spojeny se zármutkem a ztrátou, zoufalstvím, hněvem, vinou, studem, úzkostí a panikou.

5.) Aktivní pasivita - tendence k pasivnímu stylu řešení interpersonální problémů, neschopnost aktivně přistoupit ke svým vlastním životním problémům. Časté jsou spíše aktivní pokusy vyžadovat řešení vlastních problémů na osobách z okolí, naučená bezmocnost a beznaděj.

6.) Zdánlivá kompetence - jedinec se jeví mnohem schopnější, než ve skutečnosti je, což je způsobeno neschopností orientovat se dostatečně v náladách, situacích a časových souvislostech a neschopností adekvátně neverbálně projevit emoční tíseň.

(MUDr. Faldyna - Hraniční porucha osobnosti)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.