.
.

Pozor, hysterický chlap!

21. června 2009 v 22:09 | Lucie Maixnerová |  Články
Pozor, hysterický chlap!
Histrión si vynucuje pozornost vydíráním
Histrión si vynucuje pozornost vydíráním
foto: samphoto.cz/jiunlimited
Hysterie není výsadou pouze žen! Pojďme rozebrat hysterickou osobu mužského rodu. Termín "histrión" tak bude patřit do obsahu i vašeho slovníku.

Není v pořádku, když...

  • nechce přistoupit na žádný kompromis, protože ho bere jako prohru.
  • stále se přehnaně ujišťuje o vaší náklonnosti, ale sám nepřetržitě flirtuje, kde se dá.
  • úzkostlivě dbá na svůj vzhled.
  • nejvíce ze všeho má rád sebe.
  • dává najevo, že je neustále s něčím nespokojen (hlavně v momentálním vztahu).
  • často zkresluje, zveličuje a atraktivizuje své vyprávění kvůli cizí pozornosti (je hercem).
  • přehání a lže.
  • je chronicky nemocný - trpí hypochondrií.

Partnerství s histriónem

Tato osoba s poruchou osobnosti se vyznačuje citovou nestálostí, pořád hledá další a další ideál své touhy, protože si myslí, že pokaždé, když objeví někoho nového, nalézá konečně "to pravé ořechové". Nikdy nebude ve vztahu spokojen a dává to také partnerovi patřičně najevo svým chováním, někdy až absencí citů a chladností. Jakmile ale pohrozíte rozchodem, setkáte se s výhrůžkami, že to nemáte zkoušet ani z legrace (nepřipouští si odmítnutí).
Histrión velmi dobře klame okolí. Uprostřed davu umí být zábavný, komunikativní a vtipný, ovšem za zavřenými dveřmi jakoby si nasadil masku. Neumí se podřídit, nesnáší pravidla, vyžaduje svobodu, na kterou má právo jen on sám.
Hysterie je porucha osobnosti
Hysterie je porucha osobnosti
foto: samphoto.cz/jiunlimited
Vše má většinou kořeny v dětství, ve kterém se odehrál traumatický zážitek, nebo se nedostálo dobré výchovy. Důvodem však může být i vrozená dispozice. Jelikož se jedná o poruchu osobnosti, není léčby, která by byla stoprocentně úspěšná a ještě trvala jen pár týdnů. Při dlouhodobém odborném dohledu se projevy hysterie mohou aspoň zmírnit. Manželská nebo rodinná poradna by měla pomoci v hledání cesty za vlastním porozuměním tak, aby si histrión přiznal své chyby, omyly a chování. Nicméně někdy ani to bohužel nepomůže.

Jak na něj

Jestliže se dostanete do situace, kdy musíte s takto nevyrovnanou osobou řešit problém pod tlakem, nezvyšujte hlas, chovejte se klidně, upozorněte ji, že hodláte diskutovat jen mezi čtyřma očima a v případě, že se naprosto uklidní, a odejděte. Herec hraje pro publikum, u kterého hledá uznání a obdiv. Když ho nedostanete z jeviště do soukromí, bude se předvádět dál a společnou řeč nenaleznete vůbec.
Řešením, jak přežít vztah s histriónem, je nenechat se zahnat do kouta a nepřevzít odpovědnost za neúspěch váš i jeho. Cíl této osoby je jasný: ze všeho mít prospěch i za cenu partnerova urážení. To jasně ukazuje, že soužití s ní je komplikované a boj o ženskou nezávislost vyčerpává. Černý humor je jedna z možností, jak jít histriónovi "po krku".

Autor článku

Lucie Maixnerová

 


Komentáře

1 LiLL_KiLL LiLL_KiLL | Web | 21. června 2009 v 22:16 | Reagovat

aoy pls mohla by si za mňa hlásnuť tu:

http://verunka27.blog.cz/0906/souteze-sonp-2-kolo

díkes;) ak chceš niekde hlásnuť tak oplatím xD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.