.
.

Paradoxní intence - trik proti strachu z očekávání

19. května 2009 v 18:31 | verikanova |  Léčebné postupy
Paradoxní intence,

je technika, kdy se bere vítr z plachet strachu z očekávání, tím, že paradoxně příjmeme to čeho se bojíme. Technika V. Frankla.

Strach z trémy přiřečnění před publikem:

Situace 1.) Vnitřní hlas:"Oni se na mě budou všichni strašně dívát a já se začnu červenat a budu jako rajče." Jdu tam, klepu se, "všichni se na mě vážně dívají" (možná se dívají, jak se ten přednášející klepe a snad s ním i soucítí, protože to znají). Úzkost, obavy, zakoktání v první větě, "už vážně rudnu, všichni se mi smějí, jak rudnu"....

Situace 2.) "Dobrý den Vážení posluchači, předem než začnu svůj referát bych Vám chtěl říct, že mám srašnou trému a že se budu červenat." Stojí to hodně odvahy, ale výsledek v každém případě stojí za to, protože to člověka vnitřně uklidní a nebude se zabývat tím, jestli se červená a posluchače to připraví a budou to chápat, takže i kdby se červenal úplně nejvíc, tak to nikoho nepřekvapí.

Situace 3.) Vyvolat schválně paradoxní jednání - schválně zakopnout při příchodu před publikum, rozházet papíry a sbírat je,... potom se sám sobě zasmát, jak jsem nešikovný a humor a stres nejdou dohormady , publikum se taky zasměje (vyvolá to určité sympatie, protže to se může stát každému).


(základy psychoterapie, 2006)
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.